Jobba hos oss

Känslan hos oss på Filbornaskolan kännetecknas av ett gott relationsklimat mellan elever, personal, föräldrar och företag. Som medarbetare hos oss förväntas du arbeta elevorienterat och lösningsfokuserat tillsammans med kollegor och arbetslag.

Du som pedagog följer vår pedagogiska idé som omfattar konstruktiv länkning och formativ bedömning. Du arbetar med IKT på ett naturligt sätt i undervisningen och i den pedagogiska dokumentationen av elevernas lärande.

I Helsingborgs stads skolor tror vi på ett kollegialt lärande mellan både verksamheter och kollegor och på ett smart resursoptimerat stöd. Det ser vi som viktiga framgångsfaktorer för att du ska kunna fokusera på ditt uppdrag. Vi vill att du ska lyckas.

Som medarbetare på Filbornaskolan är du en del i vårt gemensamma arbete med att skapa den bästa skolan för varje barn och elev i Helsingborg.

Nyfiken på hur det ser ut hos oss? Häng med Linn Rix för ett besök på skolan och läs en kort intervju med henne här:

Den här delen av hemsidan visar innehåll från YouTube. Genom att fortsätta godkänner du GDPR och Sekretesspolicyn.